Ez a farsangi, beöltözős idő kapóra jön arra, hogy írjak a szerepjátékokról. Ez a játékforma különösen az óvódás korú gyerekek játéktípusa,de tudjuk, hogy a felnőtt világban sem idegen a szerepjáték.
Amíg a felnőttek levezetésnek, kikapcsolódásnak használják a szerepjátékot, addig az óvódás korú gyerekek egyik fő tanulási terepe ez a játékforma.
A szerepjátékokról számos szakirodalom szól (Ezzel azt akarom mondani, hogyha szakmai cikkre számítasz, akkor ne olvass tovább!), én inkább gyakorlati oldalról gyűjtöttem össze egy-két fontos elemet, ami segíthet neked a gyerekekkel való tartalmas időtöltésben!
Mióta van óvodás gyerekem, több szülőtől hallottam kritikaként az óvoda felé, hogy ott egész nap csak játszanak a gyerekek. A szerepjáték a 3-7 éves gyerekek egyik fő tevékenysége. Nekik a játék a tanulás.
Miért jó, ha szerepjátékot játszik a gyereked?
– Szerepjáték során a gyerekek tuti tartalmasan töltik az időt, akkor is ha te nem vagy ennek aktív részese.
– Játék örömet okoz a gyerekeknek, akkor is, ha épp nem örömködnek, mosolyognak, nevetnek közben. Szóval, ha játszik a gyerekünk, akkor jól érzi magát!
– Amit a valós életben megtanult, hallott, tapasztalt, azt beleviszi a játékába: Visszahallod az óvó néni szavait a játékban, te is láthatod, miről mit gondol, hogy reagál.
Játék során
fejlődik a gyermek kreativitása,képzelete,
segíti a gyermeket önmaga és a világ megismerésében,
fejleszti mozgását,
segíti élményei feldolgozásában,
érzései elfogadásában
nem utolsó sorban a társas szabályok gyakorlásának tere.
– A szerepjáték segít a gyerekekben felgyülemlett feszültség levezetésében. Már megtörtént eseményeket kijátssza magából, így rendezi, dolgozza fel azzal kapcsolatos érzelmeit. Jövőbeli események eljátszásával pedig felkészülhet a rá váró ismeretlen élményekre.
-Szerepjáték egyfajta mintakövetés. Játék során utánozza azokat, akik hatással vannak rá: szülőket a papás-mamás játékban, óvó néniket, vagy meseszereplőket akár.
Miről szólnak ezek a szerepjátékok?
Bármiről, amivel a valós életben találkozott, vagy találkozhat. (vásárlás, utazás, papás- mamás, esküvő…)
Hogyan néz ki? Mit csinálnak, amikor játszanak?
Kezdetben csak egy-egy cselekvést (fésülik a baba haját), majd összekapcsolja a cselekvéssorokat (Megfésülik a babát, felöltöztetik.). Kiforrott formája, amikor már szerepeket osztanak egymásra. (Apa, anya készülődnek reggel, megfésülik a kisbabát, felöltöztetik, sétálni viszik …)
Ha úgy érzed, tanítanod kell a gyereket, akkor tanítsd őt a szerepjátékon keresztül!
– Mivel a szerepjárék nem más mint utánzás, a legjobb, ha a valós életben úgy viselkedsz, ahogy szeretnéd, hogy a gyereked is, le fogja utánozni a viselkedésedet!
– Ha beszállsz hozzá a szerepjátékba alakítsd hitelesen a karakteredet!
Legyél udvarias eladó, vevő a boltban.
Legyél figyelmes vendéglátó, miközben megvendégelitek a plüssöket.
Legyél gondos doktor néni, aki meghallgatja a gyereket
-Szeretnéd tesztelni magad, mit tanult tőled a gyereked?
Játszd el a rakoncátlan hisztis gyereket, nézd meg hogy reagál rá az “anyukád!”
Hogy ne trollkodd szét a gyerek szerepjátékát?
A játék, a szerepjáték egy önmagáért való dolog, cél nélküli!
Azaz soha ne játssz úgy a gyerekkel: “Gyere, kisfiam, játszunk vásárlóst, hogy udvarias gyerek legyen belőled!” ÁÁÁÁ!
A szerepjáték belső motiváción alapul, nincsenek benne elvárások! Ő dönti el, játszik-e vagy sem, nincs megfelelés, teljesítménykényszer, szorongás!
Ha te feldobod a labdát, hogy játszatok orvososat, mert tudod, hogy pár nap múlva esedékes az oltás, ő meg nem akar, akkor így jártál! (Próbálkozhatsz akkor bábozással. Írtam róla ITT!)
Ha az a megtiszteltetés ér, hogy szerepet kapsz, éld bele magad a történetbe, hagyd, hogy a gyerek vezessen, legyél, aminek mondja.
Szerepjáték alatt bármiből bármi lehet: Ne állj le vitatkozni, hogy “ez egy sál kislányom, nem egy kígyó!”
Hogyan tudod szerepjátékra ösztönözni a gyereket? Hogy kezdeményezz?
Sokszor inspirálhatja egy tárgy a fantázia beindulását, így jó, ha van otthon egy jelmezes láda, amiben ruhákat, kellékeket tartotok. Ebből bármikor előtúrhatnak valamit.
A gyerekek a tárgyat a saját fantáziájuknak megfelelően használják fel, így lesz egy papírgurigából kalóz távcső, vagy egy darab botból fegyver.
Rengeteg segédeszközt halmozhatunk fel a gyerekünk körül, ami segítheti a szerepjátékban: babakonyhát, szerszámos készletet. Ezek nálunk is mind megvannak, bár én úgy vettem észre, hogy egy üres doboz sokszor előbb lódítja be a fantáziájukat.
![]()
VS ![]()
Nálatok mi az aktuális szerep? Mit szoktak játszani gyerekek? Írd meg kommentben!
Tartalmas időtöltést!
Eszti
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: