A szavak erejével:
1. Barkochba
Te gondolsz egy élőlényre, vagy tárgyra, vagy fogalomra. A többieknek meg úgy kell kitalálniuk, mire gondoltál, hogy eldöntendő kérdéseket tesznek fel neked. A kérdésekre a következő szavakkal válaszolhatsz: igen, nem, is, nem jellemző, nem tudom.
2. Fekete, fehér, igen, nem
Úgy kell beszélgetniük veled, hogy a fekete, fehér, igen, nem szavakat nem mondhatják ki. Te úgy irányítsd a kérdéseidet, hogy mégis kimondják.
3. Zenefelismerés
Beteszed az egyik gyerek cd-t a lejátszóba, majd elindítod az egyik számot, de csak egy kicsit, nekik ki kell találniuk, melyik szám az.
4. Szólánc minden fajtája
– Mondjatok egymás után szavakat, amiknek ugyan az a kezdőbetűje. Pl.: alma, autó, alamuszi – Mondjatok szavakat, amik az előző szó utolsó betűjével kezdődnek. Pl.: ablak, keret, terem – Mondjatok szavakat, amik egy másik szó szinonimái. Pl.: fut=szalad, rohan, iramodik – Mondjatok összetett szavakat. A következő szót az előző szó utolsó tagjával kell kezdeni. Pl: csavarkulcs, kulcstartó, tartóoszlop – Nehezítés, ha megadjátok a szavak szófaját. Pl: csak ige, csak főnév lehet.
5. Amerikából jöttem
Amerikából jöttem, híres mesterségem címere (itt bemondja a játékos a mesterség első és utolsó betűjét. Pl.: bankár BR). Eljátszani elég nehéz az autóban, ezért úgy játsszátok, hogy elmondjátok, mit csinál ez a valaki.
6. Gondoltam egy számot
– Gondolj egy számra, majd mondj róla igaz állításokat: páros/páratlan, egyjegyű/kétjegyű , számjegyekből áll, számjegyeik összege, szám szomszédai – Gondolj egy számot, a többiek meg kérdezzenek a számról: páros? Egyjegyű?
7. Szorzótábla
– Mondd a szorzást, a gyerekek meg a szorzatot. – Mondjanak egy számról minél több szorzatot.
8. Hányat láttok?
Menet közben számolják meg a gyerekek, hány piros autót, hány útjelzőtáblát látnak.
9. Éneklés
– Énekeljetek népdalokat, gyerekslágereket. – Taníts nekik egy dalt!
10.Mesélés
Mesélj nekik egy koruknak megfelelő történetet.
11. Zenehallgatás
– Készülj olyan zenével, ami nyugtatóan hat rájuk. – Hozd el az útra a kedvenc együttesük legújabb lemezét.
12. Beszélgetés
– Mesélj nekik a gyerekkorod nyaralásáról. – Tervezgessétek, mi lesz, ha odaértek, miket fogtok csinálni. – Beszélgessetek bármiről!
Hozd magaddal!
Ha a szóbeli játékok kimerültek, jöhet a következő lépcső. Jól pakold el a játékokat, hogy ne szóródjanak szét az autóban! Itt egy remek üléstámla rendező ötlet, ahová sok mindent elpakolhatsz!
1. Mágneses sakk, malom
2. Mágneses rajztábla
3. Rajzeszközök
Tegyél be egy rajztáblát, papírt, ceruzát.
4. Táblagép
Tölts le a gyerekeknek szóló programokat: rajzos játékok, zenélős videók, mesék.
5. Quiet book
Ez egy puha könyvecskét jelent, amit anyagból varrhatsz meg, és lehet vele mahinálni: tépőzárazni, kötözgetni. Ezt neked kell előtte megcsinálnod! Miről is beszélek? Kattints ide!
6. Plüssállatok
Ha elhozod a kis kedvencet, jó lesz odabújni mellé utazás közben, végszükségben bábfiguraként is használhatod.
Naná, hogy megengedem!!! 🙂
Anita!
Nagyon jó ötlet! Ha megengeded, beteszem az utazós játékötletek közé!
Láttam egy nagyon jó úti játékot a boltban (majdnem meg is vettem), de lelkes-ügyes szülők el is készíthetik. Ez az úti BINGO. Különböző tájakra van hozzá játéklap, a gyerekek néznek kifelé az ablakon, és ha meglátnak pl. egy templomtornyot, bejelölik a saját BINGO táblájukon. Természetesen az a gyerek nyer, akinek először lesz BINGOja. Azért tetszett meg, mert azt tapasztaltam, hogy a gyerekek olyan ritkán néznek ki utazás közben az ablakon, így egy csomó érdekes dologról lemaradnak (pl. ragadozó madarak, őzikék stb.)